Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 13-ost.

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Globcke stawia się w komendanturze w Rosenheim.Za wolność jest gotów oddać 'Aparat'. Pokazuje Amerykanom miejsce, w którym ukrył maszynę. Uwalnia również Natalię.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

Globcke stawia się w komendanturze w Rosenheim. Okazuje się, że to on ukrywał się pod pseudonimem "Orillo". W zamian za odzyskanie wolności jest gotów oddać "Aparat". Pokazuje Amerykanom miejsce, w którym ukrył maszynę. Uwalnia również Natalię, która spotyka się z Jorgiem. Compaigne zostaje zwolniony z wojska. W Paryżu spotykają się Czerny, Joanna i Natalia. Namawiają Compaigne'a do walki z esesmanami z tajnej grupy Skorzenego. Generał Kroll z organizacji "Pająk" każe Globckemu wrócić do Książa, zajętego przez NKWD. Ten postanawia udawać niemieckiego komunistę. W ruinach niemieckiego miasta Anna Maria dostrzega w samochodzie Jorga. Ten jednak nie słyszy jej wołania.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...