Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 5/13

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Jorg ocala Annę Marię przed śmiercią. Dowiaduje się, że Anna jest córką aresztowanej bojowniczki Hanny Solof. Radzieccy spadochroniarze planują desant i zniszczenie maszyny deszyfrującej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

Jorg ocala Annę Marię przed śmiercią. Dzięki Globckemu unika kary. Dowiaduje się, że kobieta to córka Hanny Solof, aresztowanej za działalność przeciw Hitlerowi. Radzieccy spadochroniarze pod dowództwem gen. Zawieniagina przygotowują się do desantu na zamek i zniszczenia maszyny deszyfrującej. W Leśnej Jorg przekazuje Natalii materiały szpiegowskie. Zauważa to folksdojczka Ewelina Robak. Beer namierza łączniczkę. Jorg odkrywa, że do uruchomienia "Aparatu" potrzeba radzieckich depesz, zdobytych przez Niemców w Charkowie w 1941 r. Znajdują się one w archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w podziemiach Książa. Pomoc w ich zdobyciu oferuje zwierzchnik Jorga, prof. Kunze.

Występują

Twórcy

Ładuję...