Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 2/13

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Rok 1939. NKWD wydaje gestapo więźniów. Przyjmuje ich Sauer, szef bezpieczeństwa w zamku Książ. Kpt. Jorg, przedstawiciel MSZ, żąda przekazania mu oficera polskiego wywiadu lotniczego, Czernego.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

1939 r. Na podstawie porozumienia między Niemcami i ZSRR NKWD wydaje gestapo więźniów. Przyjmuje ich Sauer, szef bezpieczeństwa w zamku Książ. Kpt. Johann Jorg, przedstawiciel MSZ, żąda wówczas przekazania mu oficera polskiego wywiadu lotniczego, kpt. Czernego. Marzec 1945 r., zamek Czocha. Na rozkaz Globckego Matheas Beer wertuje akta Jorga i znajduje wzmiankę o tym wydarzeniu. Odwiedza Sauera. Ten potwierdza, że był świadkiem przejęcia więźnia przez Jorga, które rozgniewało szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Uznał on wówczas, że Jorg działa na polecenie wodza Abwehry, adm. Canarisa, planującego wyjawić Zachodowi postępy Niemiec nad rozszczepieniem atomu. Sauerowi nie udało się jednak znaleźć na to dowodów, a zatrzymany przez niego Jorg został odbity przez ludzi Canarisa i wysłany do ośrodka kryptologicznego w Jeleniej Górze. Będąc tam, Jorg pozostaje pod obserwacją Globckego. Pewnego dnia poznaje Annę Marię Solof, siostrzenicę właściciela zamku, hrabiego Gütschowa.

Występują

Twórcy

Ładuję...