Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 3/13

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Marzec 1945 r. Major Czerny otrzymuje rozkaz udania się do siedziby wywiadu brytyjskiego w Duxford. Poznaje tam komandora Compaigne'a, który tropi niemieckich kryptologów i szyfry.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

Marzec 1945 r. W szkockim ośrodku szkoleniowym dla cichociemnych zjawia się Joanna. Każe majorowi Czernemu udać się do siedziby wywiadu brytyjskiego w Duxford. Mężczyzna poznaje tam amerykańskiego komandora Compaigne'a, który tropi niemieckich kryptologów. Tymczasem w zamku Czocha Jorg, dzięki interwencji profesora Kunze, poznaje "Aparat" - niezwykłą maszynę łamiącą radzieckie szyfry jednorazowe, uchodzące za całkowicie pewne. Okazuje się, że urządzenie źle funkcjonuje i Jorg wraz z Kerstin Nowolk musi znaleźć błąd. Beer dowiaduje się, że w restauracji "Pod Jeleniem" pracuje nowa kelnerka, Natalia. W sztabie dowództwa 1 Frontu Ukraińskiego generał Awrami Zawieniagin otrzymuje od Stalina rozkaz gromadzenia informacji o niemieckich osiągnięciach naukowych, a zwłaszcza pracach nad bombą atomową.

Występują

Twórcy

Ładuję...