Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 8/13

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

W podziemiach zamku Jorg szuka depeszy, która umożliwi mu uruchomienie 'Aparatu'. Natalia na polecenie Globckego wysyła do centrali depeszę z hasłem. Do zamku zbliżają się wojska radzieckie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

W podziemiach zamku Jorg szuka depeszy, która umożliwi mu uruchomienie "Aparatu". Wyczerpana torturami Natalia na polecenie Globckego wysyła do centrali depeszę z hasłem "Orillo". Joanna odkrywa w niej sygnał alarmowy i domyśla się, że jej córka została zmuszona do współpracy z gestapo. Tymczasem do zamku Czocha zbliżają się wojska radzieckie, dowodzone przez Zawieniagina. Czerny i Compaigne orientują się, że trudno będzie zdobyć twierdzę położoną nad jeziorem.

Występują

Twórcy

Ładuję...