Ocalony świat: Na mokradłach życie kwitnie (11)

W skrócie
W Nadleśnictwie Kaliska Grzegorz Miśtal i Paweł Królikowski poznają człowieka, który odtworzył stary system kanałów i zastawek wybudowany w XIX w. i zasypany po II wojnie światowej.
Oglądaj w telewizji
Opis
Grzegorz Miśtal odkrywa sekrety przyrody i przedstawia najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt i najbardziej unikalne siedliska przyrodnicze. W podróżach po kraju towarzyszą mu zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele świata kultury.
W tym odcinku
W Nadleśnictwie Kaliska Grzegorz Miśtal i jego gość, Paweł Królikowski, poznają człowieka, który odtworzył stary system kanałów i zastawek wybudowany w XIX w. i zasypany po II wojnie światowej przez okolicznych gospodarzy, którzy obawiali się podtopień pól uprawnych. Skutkiem zniszczenia kanałów było obniżenie poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie - powstanie pustyni wodnej na tym obszarze. Najbardziej ucierpiała przyroda. Tymczasem w Borach Tucholskich walczy się, by utrzymać wodę w ryzach, gdyż po wiosennych roztopach może się ona stać śmiertelnym zagrożeniem. Najcenniejszymi mokradłami są naturalne, leśne zbiorniki wody - torfowiska. Pływając po rzece Krutyni i podziwiając tzw. pływające wyspy w rezerwacie Zakręt, Paweł dowie się, w jaki sposób można uratować te cenne siedliska przyrodnicze.