Jak to działa?: Kolej - infrastruktura (52)

magazyn popularnonaukowy Polska 2013  b.o.
zdjęcie

W skrócie

Silnik parowy rozpoczął erę rozwoju przemysłu, w którym decydującą rolę zaczęły odgrywać maszyny. Obecnie w Polsce jest około 19 tysięcy kilometrów linii kolejowych.

Oglądaj w telewizji

So 4.01 22:50
TVP ABClogo

Opis

Radosław Brzózka tłumaczy podstawowe prawa fizyki, które rządzą zjawiskami w otaczającym świecie. Jako przykłady posłużą mu urządzenia, z których ludzie korzystają na co dzień. Efektowne eksperymenty przekonują, że fizyka nie musi być trudna i nudna. Widzowie zobaczą, jak ciekawość świata i chęć rozwiązania problemów pomogła naukowcom i wynalazcom skonstruować takie urządzenia jak telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa czy aparat fotograficzny.

Kolej jest niezbędna do połączenia miast, fabryk i kopalń. Silnik parowy rozpoczął erę szybkiego rozwoju przemysłu, w którym decydującą rolę zaczęły odgrywać maszyny. W tej chwili mamy w Polsce około 19 tysięcy kilometrów linii kolejowych. Najgęstsza sieć torów znajduje się w zachodniej części kraju, najmniej jest ich na wschodzie. Mamy także ponad 42 tysiące rozjazdów (zwrotnic) kolejowych. Prowadzący odwiedzą także nastawnie, centrum kierowania ruchem i dowiedzą się, jak powstają torowiska, poznają także znaczenie sygnałów wyświetlanych na semaforach i infrastrukturę sieci kolejowych w innych krajach.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...