Jak to działa?: Wielki Zderzacz Hadronów w CERN (50)

magazyn popularnonaukowy Polska 2013  b.o.
zdjęcie

W skrócie

Prowadzący odwiedza CERN - Europejską Organizację Badań Jądrowych. Kilkadziesiąt metrów pod szwajcarsko-francuską granicą naukowcy odtworzyli warunki, jakie panowały tuż po Wielkim Wybuchu.

Oglądaj w telewizji

Nd 5.01 22:55
TVP ABClogo

Opis

Radosław Brzózka tłumaczy podstawowe prawa fizyki, które rządzą zjawiskami w otaczającym świecie. Jako przykłady posłużą mu urządzenia, z których ludzie korzystają na co dzień. Efektowne eksperymenty przekonują, że fizyka nie musi być trudna i nudna. Widzowie zobaczą, jak ciekawość świata i chęć rozwiązania problemów pomogła naukowcom i wynalazcom skonstruować takie urządzenia jak telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa czy aparat fotograficzny.

W tym odcinku Radek Brzózka odwiedza CERN - Europejską Organizację Badań Jądrowych. Kilkadziesiąt metrów pod szwajcarsko-francuską granicą naukowcy pochodzący z różnych stron świata skonstruowali aparaturę do podróży w czasie. Dzięki maszynom monstrualnych rozmiarów odtwarzają warunki, jakie panowały tuż po "wielkim wybuchu". W długim na 27 kilometrów tunelu panują najniższe temperatury i najwyższa próżnia we wszechświecie. To właśnie tam potwierdzono istnienie słynnego bozonu Higgsa.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...