Anna Frank - cała prawda (2-ost.)

(Anne Frank: The Whole Story)

dramat biograficzny USA/​Czechy 2001  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Film wg dziennika Anny Frank, żydowskiej dziewczynki z Holandii, ukrywającej się od lipca 1942 roku w specjalnej kryjówce. Zawiera też nowe wątki z biografii Anny autorstwa Melissy Müller.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Holandia, czerwiec 1939 r. Trwa urodzinowe przyjęcie 10-letniej Anny Frank (Hannah Taylor-Gordon). Wśród gości zjawia się wujek Adolf przebrany za Hitlera. Jego strój początkowo wzbudza strach, lecz gdy zostaje rozpoznany, rodzina cieszy się, że żyje z dala od faszyzmu. Niecały rok później do Amsterdamu wkraczają Niemcy. Na rozkaz okupanta na żydowskich sklepach zostają wymalowane gwiazdy Dawida. Ludność pochodzenia żydowskiego musi poddać się obowiązkowej rejestracji. Ojciec Anny, Otto (Ben Kingsley), z pomocą przyjaciół i współpracowników postanawia w tajemnicy urządzić dla swojej rodziny kryjówkę w narzędziowni. Tymczasem zbliżają się 13. urodziny Anny. W prezencie chciałaby ona dostać dziennik, w którym mogłaby opisywać swoje myśli i pragnienia. W filmie oprócz scen opisanych w dzienniku głównej bohaterki pojawiają się wątki zrekonstruowane na podstawie badań i hipotez autorki biografii Anny Frank, Melissy Müller.

Lipiec 1942 r. Rodzina Franków: Otto (Ben Kingsley), Edith (Tatjana Blacher) i Anna (Hannah Taylor-Gordon), otrzymuje nakaz zgłoszenia się na stacji kolejowej. Przeczuwając, iż w ten sposób trafią do obozu koncentracyjnego, ukrywają się w specjalnie urządzonej kryjówce w narzędziowni. Wkrótce zamieszkuje tam również rodzina van Pelsów i znajomy żydowski dentysta, Fritz Pfeffer (Jan Niklas). Wspólnie słuchają komunikatów radiowych o postępach aliantów. Tymczasem Anna zapisuje swoje obserwacje w dzienniku, który dostała na urodziny. W czerwcu 1944 r. radio informuje o lądowaniu aliantów w Normandii, co daje nadzieję na szybkie wyzwolenie Holandii. Mimo to mieszkańcy kryjówki muszą nadal zachowywać czujność. Ich schronienie jest dobrze zamaskowane i niewiele osób o nim wie. Jednak jeden pracujących nieopodal robotników zaczyna coś podejrzewać. W filmie oprócz scen opisanych w dzienniku głównej bohaterki pojawiają się wątki zrekonstruowane na podstawie badań i hipotez autorki biografii Anny Frank, Melissy Müller.

Występują

Twórcy

Ładuję...