Miejsce z historią: Kolory Łowicza
W skrócie
Od XII do XVIII w. miasto nad Bzurą było siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. Największym zabytkiem jest bazylika katedralna. Inną osobliwością Łowicza jest średniowieczny, trójkątny rynek.
Oglądaj w telewizji
Opis
Celem programu jest przybliżenie miejsc i obiektów, które kiedyś miały znaczenie dla Polaków, a dziś - najczęściej zapomniane - niszczeją lub nie budzą należnego zainteresowania młodego pokolenia.
Miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Bzurą swój rozwój zawdzięcza kolejnym prymasom Polski. Od XII do XVIII wieku Łowicz był siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. Największą atrakcją miasta jest bazylika katedralna, w której pochowano 12 prymasów. Inną osobliwością miasta jest średniowieczny, trójkątny rynek - jeden z trzech tego typu w Europie. Zabytkiem o niezwykłym znaczeniu jest też kaplica św. Karola Boromeusza, zdobiona freskami Michelangelo Palloniego. Łowicz to także stolica folkloru. W programie wystąpią artyści ludowi i zespół folklorystyczny. Przewodnikiem po mieście i okolicy jest działacz PTTK, gawędziarz i promotor folkloru łowickiego, Eligiusz Pietrucha.