Teleman

Królewskie sny | odc. 7

serial historyczny Polska 1988  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Jagiełło przyjmuje zaproszenie Witolda na polowanie. Królowi towarzyszy Oleśnicki, który ma zadecydować o przyznaniu bądź nie korony Witoldowi. Książę stara się go przekupić.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Ostatnie lata panowania Władysława II Jagiełły (Gustaw Holoubek), założyciela dynastii Jagiellonów, i historia jego kolejnego małżeństwa z Zofią "Sonką" Holszańską (Renata Zarębska).

W tym odcinku

Jagiełło, mimo protestów Sonki i doradców, przyjmuje zaproszenie Witolda na polowanie. Królowi towarzyszy Oleśnicki, który ma zadecydować o przyznaniu bądź nie korony Witoldowi. Książę stara się go przekupić, jednak bez rezultatu. Nieoczekiwanie Witold podupada na zdrowiu i umiera. Świdrygiełło bierze króla za zakładnika i żąda korony dla siebie. Hińcza wyrusza z odsieczą do Wilna. Zostaje schwytany przez ludzi Świdrygiełły. W końcu pod wpływem tortur wyznaje, że do granic Litwy zbliża się armia polska. Jagiełło zostaje uwolniony. Kiedy wraca na Wawel, zastaje tam umierającą Jadwisię. Oskarża ona Sonkę o podanie jej trucizny. Swoje zarzuty odwołuje dopiero tuż przed śmiercią.

Występują

Twórcy

Ładuję...