Przyłbice i kaptury: W gnieździe wroga (5/9)

serial przygodowy Polska 1985  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Wywieziony przez Krzyżaków Benko dociera do Malborka. Od pachołków Sonnenberga dowiaduje się, że Zyta jest jego nałożnicą.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Początek XV wieku. Wojna z Zakonem Krzyżackim wydaje się nieunikniona. Hubert zwany Czarnym i jego przyjaciela Jaksa są szpiegami w służbie króla Władysława Jagiełły. Do ich zadań należy prowadzenie rozpoznania na terenie państwa krzyżackiego, a także rozpracowanie siatki krzyżackiej działającej w Polsce. Podlegający podkanclerzemu koronnemu przywódca polskiego wywiadu, ksiądz Andrzej, podejrzewa wyciek informacji wagi państwowej. Źródłem przecieku okazuje się kanonik Dunin, którego Krzyżacy zmusili do współpracy, porywając jego siostrzenicę, Unę. Czarny i Jaksa muszą odszukać dziewczynę. Niebawem przyłącza się do nich potężny sojusznik, który nosi pseudonim Dzieweczka.

W tym odcinku

Czarny i Jaksa jadą do Torunia, by odbić Unę. Wywieziony przez Krzyżaków z Litwy Benko dociera do Malborka. Otrzymuje zajęcie przy koniach. Zaprzyjaźnia się z pachołkami Sonnenberga i dowiaduje się, że Zyta żyje - jest jego nałożnicą. Brat Erazm uprzedza Czarnego, że Benko będzie chciał zabić Zytę i każe mu jechać do Malborka, by temu zapobiec.

Występują

Twórcy

Ładuję...