Chłopi | odc. 10/13: Śmierć Boryny

serial obyczajowy Polska 1972  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Hanka ma za złe Jagnie, że interesuje się jedynie rozrywkami. Z więzienia wychodzi większość chłopów, ale Antek tam pozostaje. Boryna spędza dni w łożu ustawionym w sadzie. Umiera na polu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Adaptacja najsłynniejszej, uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta, której akcja toczy się w ciągu 12 miesięcy na przełomie XIX i XX w. Powikłane i dramatyczne losy mieszkańców Lipiec nierozerwalnie wiążą się z biegiem pór roku. Na znakomicie zarysowanym tle społeczno-obyczajowym rozgrywa się dramat rodziny Borynów i uwikłanej w jej losy młodej dziewczyny, Jagny.

W tym odcinku

U Borynów wciąż wybuchają awantury między Hanką a Jagną, która nie chce pracować w polu, natomiast coraz częściej wraca późno do domu pod wpływem alkoholu. Z więzienia wychodzi większość chłopów, ale Antek nadal jest za kratkami. Ludzie z Lipiec znajdują w lesie wójta śpiącego obok Jagny. Ksiądz gromi ich za to podczas kazania. Tymczasem Jasio wyjeżdża do seminarium. Szymek, brat Jagny, chciałby się ożenić z Nastką Gołębianką. Dominikowa sprzeciwia się planom syna, dochodzi do bójki. Szymek zabiera pieniądze, ale matka odmawia mu ziemi. Boryna ostatnie dni spędza w łożu ustawionym w sadzie. Umiera w nocy na polu.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...