Rękopis znaleziony w Saragossie (1/2)

film kostiumowy Polska 1964  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Podczas kampanii napoleońskiej w oblężonej Saragossie spotykają się oficerowie walczących stron. Znajdują rękopis, który uznają za tak ciekawy, że odkładają broń i zagłębiają się w lekturze.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Alfons van Worden (Zbigniew Cybulski), kapitan gwardii króla Hiszpanii, podczas podróży przez góry Sierra Morena do Madrytu, poznaje dwie mauretańskie księżniczki, Eminę (Iga Cembrzyńska) i Zibeldę (Joanna Jędryka). Twierdzą one, że jako potomek rodu Gomelezów, przeznaczony został do ważnych zadań. Zanim jednak będzie mógł je wykonać, przejdzie wiele trudnych prób... Jeden z najbardziej oryginalnych filmów polskich - wizja świata chaotycznego, będącego metaforą przypadku, który rządzi ludzkim losem. Scenariusz Tadeusza Kwiatkowskiego powstał na podstawie powieści Jana Potockiego.

Podczas kampanii napoleońskiej w Hiszpanii w oblężonej Saragossie spotykają się oficerowie walczących ze sobą stron. W starym domu odnajdują rękopis, który wydaje im się tak ciekawy, że odkładają broń i zagłębiają się w lekturze. Został on spisany przez Alfonsa van Wordena (Zbigniew Cybulski), oficera gwardii walońskiej, podróżującego do Madrytu. Obiera on najkrótszą drogę przez góry Kastylii, gdzie przeżywa wiele nieoczekiwanych przygód. Kilkakrotnie powraca do punktu wyjścia, upiornej oberży, by znów przejeżdżać przez te same okolice, tyle że widziane z innej perspektywy i wypełnione innymi postaciami.

Występują

Twórcy

Ładuję...