Lalka (2-ost.)

dramat obyczajowy Polska 1968  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Aby przypodobać się wybrance i jej rodzinie, Wokulski kupuje kamienicę Łęckich. Transakcja nie poprawia relacji kupca z Izabelą. Sytuację pogarsza pojawienie się przystojnego kuzyna Łęckiej.

Oglądaj w telewizji

Pt 8.07 9:30
Kino Polskalogo

Opis

Adaptacja jednej z najznakomitszych polskich powieści - "Lalki" Bolesława Prusa - eksponująca klimat epoki po upadku powstania styczniowego w Warszawie. Na bogato zarysowanym tle społeczno-obyczajowym zostały przedstawione dzieje nieodwzajemnionej miłości zamożnego kupca Stanisława Wokulskiego (Mariusz Dmochowski) do pięknej Izabeli Łęckiej (Beata Tyszkiewicz). Podporządkowuje on uczuciu swoje przedsięwzięcia finansowe, zaniedbuje też przyjaciela, Ignacego Rzeckiego (Tadeusz Fijewski). Głównemu wątkowi towarzyszą liczne epizody, charakteryzujące przedstawicieli polskiego społeczeństwa końca XIX w. W 1969 r. film Wojciecha Jerzego Hasa otrzymał m.in. Wielką Nagrodę podczas MFF w Panamie.

Aby przypodobać się wybrance i jej rodzinie, Wokulski kupuje kamienicę Łęckich. Płaci za nieruchomość o wiele więcej, niż w rzeczywistości jest warta. Transakcja nie poprawia jednak relacji kupca z Izabelą. Sytuację pogarsza pojawienie się przystojnego kuzyna Łęckiej, Kazimierza Starskiego. Stanisław dostrzega, że arystokratkę i jej krewnego łączy szczególna więź. Staje się o nią coraz bardziej zazdrosny.

Wojciech J. Has czyta Bolesława Prusa: zbyt pobieżnie, ale Beata Tyszkiewicz niezwykle stylowa. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...