Miejsce z historią: Nowy Wiśnicz - perła baroku

cykl reportaży Polska 2010  od 7 lat

W skrócie

Historia Nowego Wiśnicza sięga XII w. Prawa miejskie z 1616 r. zawdzięcza hetmanowi Stanisławowi Lubomirskiemu. W 1633 r. w jego granicach było już 12 ulic, ratusz, i kilkadziesiąt domów.

Oglądaj w telewizji

Pon 1.07 15:15
TVP Historia 2logo
Wt 9.07 13:00
TVP Historia 2logo

Opis

Celem programu jest przybliżenie miejsc i obiektów, które kiedyś miały znaczenie dla Polaków, a dziś - najczęściej zapomniane - niszczeją lub nie budzą należnego zainteresowania młodego pokolenia.

Historia Nowego Wiśnicza sięga początków polskiej państwowości. Swoją urodę zawdzięcza hetmanowi Stanisławowi Lubomirskiemu, który w XVII w. założył miasto. Projektem zajął się nadworny architekt księcia, Maciej Trapola. W 1633 r. w jego granicach było już 12 ulic, ratusz, waga miejska i kilkadziesiąt domów zamożnych mieszczan. Pozostałą część ludności stanowili Żydzi. Najważniejsze obiekty wzniesione w XVII w. przez Macieja Trapolę to: klasztor karmelitów bosych, zamek, kościół parafialny, bożnica i ratusz z rynkiem. W programie poznajemy tragiczną historię Wiśnicza podczas II wojny światowej oraz sylwetki słynnych wiśniczan: Juliusza Kossaka i Jana Matejki. Przewodnikiem po mieście jest burmistrz Stanisław Gaworczyk.

Ładuję...