Pan Wołodyjowski (2-ost.)

film historyczny Polska 1968  od 12 lat

W skrócie

Dalszy ciąg przygód Michała Wołodyjowskiego. Uprowadzona przez Azję Baśka rani napastnika i ucieka. Wściekły Azja napada na Raszków. Wołodyjowski i Ketling zostają komendantami twierdzy.

Oglądaj w telewizji

Czw 25.04 17:00
WPlogo
Nd 28.04 7:20
WPlogo

Opis

Przełom lat 60. i 70. XVII w. Ku wielkiemu żalowi przyjaciół pułkownik Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) po śmierci narzeczonej wstępuje do klasztoru. Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski) fortelem zabiera go z zakonu do rzekomo ciężko chorego przyjaciela, Ketlinga (Jan Nowicki). Wołodyjowski i Zagłoba spotykają panią stolnikową Makowiecką (Hanka Bielicka), siostrę Michała, i jej dwie wychowanice - Krzysię Drohojowską (Barbara Brylska) i Basię Jeziorkowską (Magdalena Zawadzka). Wołodyjowski z wzajemnością zakochuje się w Krzysi i planuje z nią ślub. Dziewczyna jednak darzy uczuciem przystojnego Ketlinga. Kiedy Mały Rycerz dowiaduje się o tym, nie chce stać na ich drodze do szczęścia i zwalnia Krzysię z danego słowa. Tymczasem Basia wyznaje Michałowi miłość. Mały Rycerz prosi ją o rękę. Wkrótce się pobierają, a hetman Sobieski (Mariusz Dmochowski) mianuje Wołodyjowskiego komendantem stanicy w Chreptiowie, na wschodnich krańcach Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy Michała jest Tatar Azja Mellechowicz (Daniel Olbrychski), syn chana Tuhaj-beja, który potajemnie utrzymuje kontakty z wrogami Polski. Planuje zdradę, ale przedtem chce zdobyć względy Basi. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, a zarazem superprodukcja końca lat 60., uznawana za jeden z najbardziej kasowych filmów z historii polskiego kina.

Dalszy ciąg przygód pana Michała Wołodyjowskiego. Baśka zamierza wyswatać Ewkę Azji, gdyż sądzi, że się kochają wzajemnie. Towarzyszy młodej parze w podróży do Raszkowa, rodzinnej wsi Nowowiejskich. W czasie podróży Azja porywa Baśkę. Uprowadzona przez Azję Baśka rani napastnika i ucieka. Błądząc, udaje się jej w końcu dotrzeć do Chreptiowa. Rozwścieczony Azja napada na Raszków, zabija starego Nowowiejskiego, a Ewkę oddaje własnym żołnierzom. Adam mści się za śmierć ojca i hańbę siostry. Bierze Azję do niewoli i każe go wbić na pal. Tymczasem Turcy napadają na Kamieniec Podolski. Wołodyjowski i Ketling zostają komendantami twierdzy. Ślubują, że nigdy jej nie poddadzą. Kiedy zwycięstwo Turków okazuje się nieuniknione, dają żołnierzom rozkaz do odwrotu. Sami wysadzają twierdzę, ginąc pod jej gruzami.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...