Giganci historii: Młoda Polska

teleturniej Polska 2020-2024  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Nad Wisłą wizja modernistycznego buntu wobec struktur społecznych trafiła na podatny grunt. Artur Górski ogłosił kierunek zwany Młodą Polską. Głównymi ośrodkami były Lwów, Kraków i Warszawa.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Na świecie kształtował się modernizm, a codzienne życie przenikał estetyczny duch secesji. Sztuka stała się wyrazicielką nowych, awangardowych prądów filozoficznych i społecznych. Nad Wisłą, mimo podziału na trzy zabory, modernistyczna wizja buntu wobec konformistycznych, gnuśnych struktur społecznych trafiła na podatny grunt. W swoich manifestach krytyk literacki Artur Górski ogłosił kiełkujący kierunek zwany Młodą Polską. Malarstwo i literatura stały się niemal onirycznymi krainami wolności, indywidualizmu i dekadencji. Głównymi ośrodkami nowego prądu były Lwów, Kraków, a także literackie środowisko Warszawy. Młodopolska bohema odkrywała także piękno Tatr i góralskiego folkloru. Pojawiła się plejada utalentowanych osobowości ze Stanisławem Wyspiańskim na czele.

Twórcy

Ładuję...