Wielkie przyspieszenie: Odkrywanie kosmosu (1)
(The Great Acceleration: Exploring the Universe)
W skrócie
Lądowanie Neila Armstronga na Księżycu zapoczątkowało nową erę podboju kosmosu. Oglądało je 600 milionów widzów. Już w 1969 roku NASA zaczęła realizować kolejny śmiały cel.
Oglądaj w telewizji
Opis
Seria przedstawia fascynującą historię jednego z najbardziej dramatycznych rozdziałów w historii ludzkości i analizuje główne postępy w dziedzinie eksploracji kosmosu, informatyki, energii, zasobów, nauki o Ziemi i rozumienia ewolucji samego życia. Od 1970 r. populacja świata wzrosła ponad dwukrotnie, do prawie 8 miliardów, a wiele krajów rozwijających się goni za zachodnim stylem życia, który opiera się na nadmiernej konsumpcji. Jednak nacisk na zrównoważony rozwój i wydajność zaowocował sprytnymi rozwiązaniami obiecującymi przekształcenie społeczeństwa w gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której ponowne użycie i recykling są kluczowymi elementami przyszłej produktywności. Dzięki przełomowym technologiom genetycznym naukowcy zrobili ostateczny krok w opanowaniu ewolucji - tworząc nowy syntetyczny gatunek, którego nigdy wcześniej nie widziano na Ziemi. Uzbrojeni w kod DNA i moc obliczeniową można wreszcie wysyłać życie z prędkością światła. Dokument zawiera eksperckie komentarze naukowców, takich jak genetyk Craig Venter i laureat Nagrody Nobla Barry Barish, którzy dostarczają informacji o niektórych z największych momentów w nauce, takich jak odkrycie ciemnej energii i fal grawitacyjnych, stworzenie nowych gatunków syntetycznych oraz innowacyjnych rozwiązań, które mogą uratować przyszłość ludzi.
W tym odcinku
Neila Armstronga stającego na Księżycu oglądało 600 milionów widzów. Tamta chwila rozbudziła nadzieje i zapoczątkowała nową erę eksploracji kosmosu. Lądowanie na satelicie Ziemi było jednym z najważniejszych przedsięwzięć technologicznych w historii ludzkości. Już w 1969 roku NASA obrała kolejny, śmiały cel: opracować statek kosmiczny wielokrotnego użytku. Przestrzeń pozaziemska to ostatni, niekończący się obszar, w którym ludzie mogą przecierać nowe szlaki.