Marzyciele: Sen o polskim morzu
W skrócie
Polska nigdy nie była morską potęgą, ale marzenie o dostępie do Bałtyku było silne nawet w czasach zaborów. Dlatego zaraz po odzyskaniu niepodległości powołano do życia Szkołę Morską w Tczewie.
Oglądaj w telewizji
Opis
Cykl prezentujący sylwetki Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny oraz byli związani z Krakowem. W czasie rozbiorów i utraty polskiej państwowości dawna stolica Polski stała się centrum myśli niepodległościowej. Miasto było miejscem licznych powstań, spisków, konspiracji oraz batalii. Dążenia niepodległościowe trwały do momentu całkowitego odzyskania suwerenności.
Odcinek ukazujący polskie dążenia do podboju mórz i oceanów. Polska nigdy nie była morską potęgą, ale marzenie o dostępie do Bałtyku i jego wykorzystaniu było silne nawet w czasach zaborów. Dlatego zaraz po odzyskaniu niepodległości powołano do życia Szkołę Morską w Tczewie, gdzie kształciły się pływające kadry. Następnie powstała flota wojenna oraz marynarka handlowa i pasażerska. Po oceanach zaczęły pływać polskie transatlantyki, takie jak Piłsudski i Batory.